Marzysz o zaopiekowaniu się kotem? Jeśli tak, to z pewnością zastanawiasz się skąd wziąć czworonoga i co zrobić – przygarnąć, kupić czy adoptować zwierzaka? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Ich analiza z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji!
Skąd wziąć kota?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie skąd wziąć kota? Rozwiązań jest kilka:
- hodowle kotów rasowych,
- schroniska, azyle, przytuliska,
- fundacje i organizacje ratujące koty,
- domy tymczasowe,
- inne źródła – z ulicy, ze wsi, od znajomych, z ogłoszenia w internecie etc.
Warto pamiętać, by unikać pozyskiwania kotów (i innych zwierząt) z pseudohodowli, z bazarków, straganów itp. Nawet jeśli wydaje Ci się, że ratujesz zwierzątko od tragicznego losu, to tak naprawdę napędzasz nielegalny handel zwierzętami, niehumanitarne traktowanie i przyczyniasz się do dalszego cierpienia niewinnych istot. Proceder nielegalnego rozmnażania zwierząt należy tępić i zgłaszać odpowiednim organizacjom.
Kupno kota
Zakup kota jest rozwiązaniem dla tych, którzy marzą o kocie rasowym. Wybierajmy hodowle:
- legalnie działające,
- dysponujące pełną dokumentacją zwierząt,
- dbające o dobrostan kotów.
Czy warto zdecydować się na zakup kota? Tak, jeśli chcemy mieć kota o określonym wyglądzie i przewidywalnym charakterze. To zwierzęta od małego zaprzyjaźnione z człowiekiem, nauczone czystości, korzystania z drapaków. Zaszczepione, odrobaczone i zazwyczaj wykastrowane. W zasadzie jedynym minusem jest wysoka cena. Masz małe dzieci i zależy Ci na łagodnym zwierzaku? Jesteś seniorem i oczekujesz spokojnego towarzysza? A może prowadzisz aktywny tryb życia i chcesz, by kot był Twoim towarzyszem? Wybierz odpowiednią dla Ciebie rasę i kup kota ze sprawdzonej hodowli!
Kot rasowy czy dachowiec? Co lepsze? Sprawdź!
Choć hodowle oferują zazwyczaj kocięta, to czasem można w nich nabyć starsze, pohodowlane koty. Zazwyczaj są one do kupienia w niższej cenie. To zwierzaki wyselekcjonowane pod kątem wyglądu i charakteru, które z różnych przyczyn zostały wycofane z programu hodowlanego. Nie są to jednocześnie zwierzęta stare – często mają zaledwie dwa-trzy lata. Tym samym mogą w nowym domu, w spokoju żyć na swojej „hodowlanej emeryturze”.
Adopcja kota
Kolejną opcją jest adopcja kota ze schroniska, domu tymczasowego i innych organizacji prozwierzęcych. Ogromna liczba czworonogów w takich miejscach sprawia, że można dopasować adoptowane zwierzątko do swoich oczekiwań, biorąc pod uwagę między innymi wiek, stan zdrowia czy charakter. Nie trzeba się bać adopcji kota starszego albo niepełnosprawnego. W momencie wydania koty są wyleczone, odrobaczone, zaszczepione i wykastrowane.
Zawsze decydując się na taki krok, dajesz szansę na szczęśliwe życie dotkniętemu przez los zwierzakowi. W dodatku adoptując kota od osób, które zajmują się ich ratowaniem, poniekąd zwalniasz miejsce, z którego może skorzystać kolejne zwierzę wymagające pomocy. W końcu zasoby schronisk, domów tymczasowych i fundacji nie są nieograniczone.
Przygotuj się na to, że chcąc adoptować kotka, będziesz musiał spełnić określone wymogi i podpisać umowę adopcyjną. Osoby, które zaopiekowały się zwierzakami, chcą mieć pewność, że ich podopieczni trafią do dobrego domu!
Przygarnięcie kota
Ostatnia opcja to przygarnięcie zwierzaka. Mamy na myśli wzięcie zwierzaka prosto z ulicy, ze wsi, od znajomych i innych podobnych źródeł. Przygarniając kota, musisz liczyć się z chorobami, a także z nieprzewidywalnym charakterem czworonoga. Często są to zwierzęta, które nie zostały prawidłowo zsocjalizowane w pierwszych tygodniach życia. Przygarniając kota, bierzesz na siebie obowiązek zadbania o jego zdrowie, w tym o odrobaczenie, odpchlenie, szczepienia i kastrację. Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku adopcji, możesz dać kochający dom zwierzakowi, którego dotknęłaby bezdomność. Pamiętaj jednak, by przygarniając zwierzaka wspierać ludzi, którym udało się uratować zwierzaka od bezdomności, a nie takich, którzy nie kastrując kotów, bezmyślnie przyczyniają się do niekontrolowanego rozmnażania. Tych ostatnich warto przekonywać do konieczności kastracji.