Zabawa z kotem – przyjemność i obowiązek

Obowiązkiem każdego kociego opiekuna jest zapewnienie kotu codziennej aktywności, która pozwala dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne mruczków.

Zabawa:

  • rozładowuje napięcie i stres
  • przeciwdziała nudzie i frustracji
  • zapewnia zachowanie sprawności fizycznej
  • umożliwia utrzymanie właściwej sylwetki
  • zwiększa komfort psychiczny kota

Dlatego zabawa jest podstawą kociego dobrobytu!

Ale… zabawa ma zmęczyć kota fizycznie i psychiczne, a do tego niezbędna jest aktywność ze strony człowieka!

NIE, smętnie leżąca na podłodze zabawka NIE zapewnia kotu aktywności!

NIE, „zakitrane” w koszyku zabawki, do których kot ma dostęp NIE wyręczą opiekuna!

NIE, dwa koty NIE wybawią się same ze sobą!

NIE, anemiczne ruchy piórkami, NIE są wartościową zabawą! Bezmyślne ruchy od lewa do prawa też NIE!

Człowiek, w trakcie zabawy ma kota „wkurzyć”! Dlatego jako koci opiekun musisz z pomocą różnego typu zabawki odgrywać rolę ofiary!

Pomyśl….

Czy mysz leżałaby kilka godzin jak nieżywa na dywanie?! Czy ptak nie poderwałby się do lotu?! Czy jaszczurka spacerowałaby w tempie żółwia po podłodze?!

Dlatego odgrywając rolę kociej ofiary musisz wykonywać krótkie, gwałtowne ruchy zabawką, zamierać na chwilę w miejscu, po to by oderwać ją od ziemi, schować ją na kilka sekund, by zaraz pokazać ją kotu i znów imitować ucieczkę!

#NiechSięDzieje!

W trakcie zabawy wykorzystuj przestrzeń, skłoń kota do podskoków, do przyczajania się z budki lub kartonu, do wdrapywania się na drapak, wskakiwania i zeskakiwania z kanapy, aby nie poruszał się tylko na poziomie podłogi i na otwartej przestrzeni.

Cykl łowiecki

Pamiętaj też, że polowanie to cała sekwencja zachowań:

czajenie się – pościg – złapanie – zabijanie

Jest to tzw. cykl łowiecki, który zapewnia kotu emocje, a potem nagrodę w postaci konsumpcji upolowanej ofiary. W domowych warunkach będą to oczywiście smaczki oraz zdrowy posiłek po zabawie. Dlatego zawsze bawimy się z kotem lekko głodnym – to motywuje go do zabawy!

Cykl łowiecki kota żyjącego dziko:

zwietrzenie ofiary – wypatrzenie – śledzenie wzrokiem/czajenie się – pogoń – schwytanie ofiary – zabicie – rozszarpanie – zjedzenie

Cykl łowiecki domowego mruczka:

namierzenie miski – zjedzenie

Widzisz różnicę?!

Rodzaje zabawek dla kotów

Koty polują na gryzonie, ptaki, jaszczurki, węże, owady, dlatego powinieneś zapewniać im gadżety imitujące różne typy ofiar. Oto przykłady:

Te powyżej przypominają gryzonie, węże i robaki, te na dole ptaki. Stosuj zabawki wymiennie, aby nie powiało nudą. Unikaj schematów, po zabawie chowaj zabawki, wprowadzaj nowe bodźce, baw się krócej, a częściej.

Polowanie to jednak nie wszystko, warto zapewnić kotu także wyzwania intelektualne. I tu świetnie sprawdzają się labirynty, zabawki na przysmaki, maty węchowe, karuzele i wiele innych zabawek interaktywnych, a także zabawki, które pozwolą eksplorować przestrzeń – tunele, domki, budki.

Zabawki dla kota w wielu odsłonach

Wiele atrakcyjnych dla kota zabawek możesz zrobić samodzielnie. Można wykorzystać między innymi torby papierowe, kartony i pudełka, opakowania po jajkach, rurki od ręcznika papierowego i papieru toaletowego, pudełka po chusteczkach, kasztany, suche liście, pióra i wiele innych materiałów. Ciekawą opcją, choć nie dla wrażliwców, jest whole prey, czyli zaproponowanie kotu na koniec zabawy surowego mięsa w formie całej ofiary (osesków myszy, szczurów, przepiórek, jednodniowych piskląt).

Jeśli z kolei jesteś gadżeciarzem, to możesz zaszaleć i kupić swojemu kotu elektroniczne zabawki automatyczne, zabawki zdalnie sterowane, koło biegowe (tak jak to dla chomika, tylko w wersji XXL) i wiele innych.

Jeżeli zaś lubisz wyzwania to możesz uczyć kota sztuczek, komend, aportowania. Przyda Ci się kliker i trochę wiedzy na temat treningu pozytywnego zwierząt.

Bez względu na rodzaj zabawek koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo!

  • Nie zostawiaj zabawek bez nadzoru, szczególnie tych z małymi elementami oraz ze sznurkami
  • Regularnie kontroluj stan zabawki