Wybór właściwego kota – dachowiec vs kot rasowy

Zanim zaczniesz szukać wymarzonego kotka, zastanów się, czego oczekujesz od swojego przyszłego kociego towarzysza. Czy chcesz przygarnąć dachowca czy kupić kota rasowego? Poznaj zalety każdego z tych rozwiązań.

Kot rasowy

Jednym z największych atutów kotów rasowych jest ich przewidywalny wygląd i charakter. Dzięki temu możesz zdecydować czy wolisz wybrać kotka żywiołowego, zawsze skorego do zabawy jak bengal czy cichego i emanującego spokojem jak kot brytyjski. Tym samym jego usposobienie będzie odpowiadało Twoim osobistym preferencjom. Będziesz też mógł zdecydować czy wybrać kotka o długiej sierści jak u persa i innych ras długowłosych, która pięknie wygląda, ale jednocześnie wymaga szczególnej pielęgnacji, czy kupić kotka krótkowłosego, na przykład kota burmskiego lub nawet bezwłosego – sfinksa. Możesz też zdecydować czy preferujesz mruczka o drobnej budowie jak kot singapurski czy dużego, okazałego kota choćby rasy maine coon.

Zastanów się, jakiego kota wybrać biorąc pod uwagę:

  • czy w domu są już inne zwierzęta
  • czy masz małe dzieci
  • czy często jesteś w domu, a może dużo przebywasz poza nim
  • czy chcesz z kotem chodzić na spacery albo podróżować

Nabywca kota rasowego z dobrej hodowli ma też gwarancję, że koty zostały starannie zsocjalizowane, co minimalizuje wystąpienie ewentualnych problemów behawioralnych w przyszłości.

Niestety ceny kociąt z renomowanych hodowli nie są niskie, więc nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Atrakcyjną alternatywą może być jednak pozyskanie kotka pohodowlanego, który z różnych przyczyn może być wycofywany z programu hodowlanego. Takie koty często są jeszcze dość młode, a przy tym wyjątkowo piękne i zdrowe. W końcu do dalszej hodowli wybiera się wyselekcjonowane koty.

Dachowiec

Przygarnięcie dachowca to również doskonały sposób, by znaleźć wspaniałego przyjaciela. Co prawda, biorąc mieszańca nie możesz być pewny jego usposobienia, często przeszłości czy też docelowego wyglądu w przypadku kociąt, ale za to możesz pomóc zwierzakowi, które jest skazane na pobyt w schronisku lub domu tymczasowym. Biorąc takiego kociaka sprawiasz, że fundacje mogą pomóc kolejnemu kotkowi wymagającemu opieki i leczenia.

Mocną stroną dachowców jest różnorodność puli genowej, jaką prezentują mieszańce. Ta różnorodność sprzyja zachowaniu doskonałej kondycji i zdrowia. Takie koty są w mniejszym stopniu, niż koty rasowe, narażone na choroby genetyczne.

Jeśli masz możliwości i dużo dobrej woli możesz też zdecydować się na wybór takiego zwierzaka, który wymaga szczególnej opieki. W ten sposób możesz całkowicie odmienić jego, często smutny, los.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kota rasowego czy mieszańca, pamiętać, by podjąć decyzję świadomie i z pełną odpowiedzialnością. Opieka nad kotem to długoterminowe zobowiązanie!