Pielęgnacja pazurów u kota – wszystko co powinieneś wiedzieć

Pielęgnacja kocich pazurków, szczególnie wśród mało doświadczonych opiekunów kotów, generuje wiele pytań. Chcesz wiedzieć czy obcinanie pazurków jest koniecznością? W jaki sposób i jak często robić koci manicure? Jakie akcesoria będą do tego najlepsze? Oto odpowiedzi!

Czy trzeba obcinać kotu pazurki?

Koty dbają o swoje pazurki samodzielnie i Twoja ingerencja nie jest im w niczym potrzebna. Wystarczy, że zapewnisz kotu solidny drapak. Niemniej jednak wiem, że ostre pazurki potrafią siać spustoszenie, nie tylko na meblach czy firankach, ale też na ludzkich rękach i nogach. Dlatego możesz zdecydować się na obcinanie końcówek pazurków. Pamiętaj jednak, że robisz to wyłącznie dla własnego komfortu.

Obcinanie vs usuwanie pazurów

Mówiąc o kocich pazurkach muszę wspomnieć o różnicy pomiędzy obcinaniem a usuwaniem pazurów. Umiejętne obcinanie końcówek pazurów, choć dla kota nie jest zabiegiem przyjemnym, to nie robi mu krzywdy i nie powoduje dyskomfortu. W przeciwieństwie to chirurgicznego usuwania pazurów! Musisz wiedzieć, że trwałe usuwanie pazurów jest nielegalne, niedopuszczalne i karygodne! To okaleczanie kota, które można śmiało potraktować jako znęcanie się nad zwierzętami.

Tipsy dla kota – hit czy kit?

Nie ma wątpliwości, że stosowanie nakładek na pazurki jest nie mniej skandaliczne jak usuwanie pazurów. Na pewno wiesz, że kot dysponuje mechanizmem pozwalającym chować i wysuwać pazurki w odpowiednich momentach. Osłonki przyklejane do pazurków powodują, że pazurki muszą być cały czas na wierzchu, co powoduje u kota ból i dyskomfort. Nie mówiąc o tym, że same nakładki mogą ranić łapki!

Co ciekawe, możesz się spotkać z informacją, że nakładki są polecane przez weterynarzy, w przypadku gdy kot rani sobie skórę nadmiernie się drapiąc. Prawda jest taka, że żaden szanujący się lekarz nie poleci takiego rozwiązania. Skoro kot się okalecza to trzeba znaleźć tego przyczyny i je zlikwidować. Powodem może być chociażby choroba skóry lub alergia pokarmowa. Do nadmiernego drapania może kota skłaniać też stres lub strach. W pierwszym przypadku pomoże leczenie weterynaryjne, w drugim – terapia behawioralna. Nie zaś kolorowe tipsy!

 

Jak obcinać pazury kotu, który się boi?

Jak już wspomniałam procedura obcinania pazurków nie jest dla kota niczym miłym. Dlatego warto zabrać się do tego powoli z dużą dozą cierpliwości. Jeśli kot nie jest przyzwyczajony do tego zabiegu pielęgnacyjnego zacznij od przyzwyczajenia kota do dotykania łapek i delikatnego wysuwania pazurków. Spokój nagradzaj przysmakami. Chwal pupila spokojnym głosem. Dopiero gdy kot zaakceptuje dotyk możesz pójść o krok dalej.

A jak obcinać pazury kotu, który się wyrywa? Zawsze staraj się, by obcinanie pazurków było przyjemne dla kota. Posiłkuj się smakołykami, głosem i głaskaniem. Nigdy nie szarp się ze zwierzakiem i nie przeciągaj tej procedury w czasie. Jeśli nie masz wprawy rób przerwy. Pamiętaj, że najlepiej obcinać kotu pazurki z pomocą drugiej osoby, która przytrzyma i uspokoi kotka.

Jak obciąć pazury kotu?

Musisz wiedzieć, że możesz obciąć tylko białą końcówkę pazurka. Ciemniejszy, różowy obszar bliżej łapki to już ukrwiona i unerwiona część, której nie powinieneś naruszyć. Sprawi to kotu ból i spowoduje krwawienie. Zawsze lepiej obciąć za mało niż za dużo.

Jak często obcinać kotu pazury?

Skoro wiesz już jak, to na pewno zastanawiasz się kiedy obcinać pazurki? Odpowiedź jest prosta – wtedy, gdy ostrość pazurków kota będzie sprawiać Ci dyskomfort. Na regularne obcinanie pazurków najczęściej decydują się ci opiekunowie kotów, którzy mają w domach małe dzieci i robią to dla bezpieczeństwa. Możesz też całkowicie zaniechać tej procedury lub robić koci manicure okazjonalnie. Obcięcie pazurków przed wizytą u weterynarza może być dobrym posunięciem, szczególnie w przypadku nerwowego zwierzaka. Skrócenie pazurków będzie z kolei koniecznością, jeśli chcesz zaprezentować swojego kotka na wystawie.

Jakie obcinaczki wybrać?

Akcesoriów do pielęgnacji w sklepach zoologicznych jest sporo. Jednym jest wygodniej korzystać z nożyczek, inni wybierają cążki, zwane też gilotynkami. Obydwie formy są odpowiednie i wystarczy minimalna wprawa, aby bez trudu obcinać nimi pazurki. Do obcinania kocich pazurków nigdy nie używaj nożyczek przeznaczonych dla ludzi!

Niektóre cążki posiadają blokadę zabezpieczającą przed zbyt mocnym obcięciem pazurka, ale warto to traktować jako element ochronny, a nie jako wyznacznik tego jak mocno przycinać pazurki. W przypadku obcinaczek najbardziej istotna jest ostrość. Ostrze z dobrej jakości stali nie powinno miażdżyć pazurków, lecz ucinać prosto, jednym cięciem.

Jeśli jednak kot z Tobą nie współpracuje albo boisz się zrobić mu krzywdę skorzystaj z pomocy weterynarza. Za taką usługę zapłacisz około dziesięciu złotych.