Z kotem na smyczy – praktyczne porady

Zazdrościsz właścicielom psów długich spacerów z czworonogiem? Myślisz o przechadzkach ze swoim kotem? Sprawdź o czym musisz pamiętać!

Spacer z kotem – czy to dobry pomysł?

Kot to nie pies, dlatego musisz mieć na uwadze, że nie każdemu kotu spacery się spodobają. Dla wielu kotów wyjście poza bezpieczny dom jest stresującym i nieprzyjemnym przeżyciem. Ale są też takie mruczki, które chętnie będą eksplorować otoczenie. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Szelki dla kota

Zanim wybierzesz się z kotkiem na spacer musisz przygotować szelki i smycz. Obróżka to zdecydowanie za mało! Szelki też nie mogą być byle jakie – musisz je starannie dopasować. Ze zbyt luźnych kot bez trudu się uwolni, zbyt ciasne – będą sprawiać mu dyskomfort. Z własnego doświadczenia mogę polecić szelki Tre Ponti, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo, a do tego są łatwe do założenia, ale na rynku są też dostępne inne godne polecenia modele.

Jak założyć kotu szelki?

Jak już wybierzesz odpowiednie szelki staniesz przed wyzwaniem ich założenia. Samo w sobie zadanie nie jest trudne, ale możesz napotkać opór ze strony pupila. Dlatego działaj powoli! Pokaż kotu szelki, pozwól je powąchać, daj przy tym kotu kilka przysmaków, aby zbudować pozytywne skojarzenia. Kolejny etap to już zakładanie szelek. Rób to delikatnie, bez przymusu, cały czas nagradzając kotka smaczkami i głaskaniem. Podczas pierwszych prób zakładaj kotu szeleczki na krótko, w domu, żeby przyzwyczaił się do ich obecności. Dopiero, gdy je całkowicie zaakceptuje możesz przejść do następnego etapu, czyli spaceru.

Transporter też się przyda!

Transporter jest niezwykle przydatny w przypadku spacerów z kotami, a często ich opiekunowie zupełnie o tym zapominają. A jest tak z kilku ważnych powodów. Po pierwsze możesz przenieść kota w wybrane miejsce, nie narażając go na konieczność poruszania się po ulicy i wśród obcych ludzi. Po drugie, otwarty, postawiony na trawie transporter będzie dla kota schronieniem, gdy się czegoś przestraszy. Możesz też w nim zamknąć kota jeśli zauważysz w pobliżu puszczonego luzem psa lub inne zagrożenie. Kot nie znajdzie się na czubku drzewa, ani nie podrapie Ci rąk do krwi w kryzysowej sytuacji! Jest też trzeci, nie mniej istotny powód. Jeśli kot polubi spacery będzie kojarzył go z transporterem, a nie z drzwiami wyjściowymi. W ten sposób unikniesz niepożądanych zachowań, jak żałosne miauczenie przy wyjściu z domu czy uporczywe drapanie drzwi, gdy kot będzie chciał wyjść, a Ty nie będziesz miał na to czasu lub ochoty.

Bezpieczne otoczenie

Priorytetem jest staranny wybór miejsca na pierwsze spacery. Jeśli masz ogrodzony ogród lub działkę zacznij od tych miejsc. Jeśli nie, to wybierz inne, które będzie spokojne, ciche i raczej odludne. W miarę możliwości unikaj interakcji kota z obcymi ludźmi, a tym bardziej z psami i innymi zwierzętami. Spacerując z kotem musisz się liczyć, że to on przejmie inicjatywę, będzie się poruszał we własnym tempie i wcale nie będzie pokornie szedł przy nodze.

Microchip dla kota

Nawet pomimo doskonałego przygotowania może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Na przykład kot może wyswobodzić się z szelek i uciec. Dlatego zadbaj o to, by był zachipowany, bo da mu to większą szansę na szczęśliwy powrót do domu. Decydując się na spacery upewnij się też, czy kot ma aktualne szczepienia.

Sprawdź na co i jak często szczepić kota!

Czasem trzeba odpuścić…

Jeśli podczas pierwszych spacerów zauważysz u kota przerażenie, jeśli będzie się w panice wspinał na Ciebie, będzie rzucał się do ucieczki albo jeśli będzie kulić się ze strachu to odpuść! Nie próbuj kosztem kociego poczucia bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego, robić sobie frajdy. Musisz wiedzieć, że koty to zwierzęta terytorialne i to właśnie na swoim terytorium, którym jest Twój dom, czują się najlepiej. Niektóre koty po prostu nie chcą spacerować i trzeba to zaakceptować.