Jak skutecznie zabezpieczyć okna, balkony i tarasy?

Czy wiesz, że upadki z wysokości są najczęstszym powodem urazów kotów niewychodzących? Kot nie zawsze spada na cztery łapy. I nie ma dziewięciu żyć. Ma tylko jedno. Dlatego musisz je chronić najlepiej jak potrafisz. Zacznij od zabezpieczenia okien i balkonów!

Dlaczego to ważne?

Upadek z wysokości niemal zawsze powoduje fatalne skutki. Kot często uderza o ziemię głową i ciałem. Mamy więc złamania kości, urazy głowy, uszkodzenia narządów wewnętrznych, krwotoki, urazy kręgosłupa, uszkodzenia stawów, wybite zęby. A to tylko początek. Jeśli nie zginie na miejscu, w stanie wstrząsu pourazowego ucieknie w ukryte miejsce, w którym będzie konał przez wiele godzin, a nawet dni! Makabryczne, prawda?

A jeśli kot wyląduje w tak zwanej bezpiecznej pozycji czyli na czterech łapach i nie dozna fizycznych obrażeń? Wcale nie będzie lepiej! Zaskoczony upadkiem i przestraszony nieznanym otoczeniem zapewne rzuci się do ucieczki. W najlepszym wypadku po prostu się zgubi, w najgorszym – zginie pod kołami samochodu.

Na szczęście można skutecznie zapobiec takim wypadkom. I nie jest to ani trudne, ani drogie!

Siatka ochronna

Najłatwiejszym sposobem zabezpieczeniem balkonów i często otwieranych okien jest zamontowanie siatki ochronnej. Dzięki niej kot będzie mógł bezpiecznie obserwować otoczenie, cieszyć się słońcem i świeżym powietrzem, a jednocześnie nie będzie narażony na niebezpieczeństwo. Tego typu zabezpieczenie możesz  wykonać samodzielnie, korzystając z gotowych siatek ochronnych wraz z elementami montażowymi. Są one dostępne w sklepach zoologicznych. Cena za m2 siatki? Już od 3 zł!

A co jeśli masz nietypowy balkon lub taras, który trudno zabezpieczyć? Albo spółdzielnia nie zgadza się na założenie siatki, bo zniszczy to elewację budynku? W takim wypadku proponuję skorzystać z usług firm specjalizujących się w zabezpieczaniu balkonów, tarasów i ogrodów. Dysponują oni różnego typu rozwiązaniami, w tym sposobami na bezinwazyjny montaż. Oczywiście usługa będzie droższa niż samodzielne zamontowanie siatki kupionej w sklepie zoologicznym, ale za to będziesz się cieszyć solidnie i estetycznie wykonanym zabezpieczeniem.

Kratki na okna uchylne

Nie tylko otwarte okna są niebezpieczne dla kota. Również te uchylne mogą przyczynić się do utraty zdrowia, a nawet śmierci zwierzęcia. Wszystko dlatego, że koty czasem próbują się wydostać przez uchylone okno. A to kończy się zaklinowaniem, skaleczeniami i poważnymi urazami narządów wewnętrznych. Dlatego okna, szczególnie te, które często zostawiasz uchylone, należy zabezpieczyć. Jak? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kratek na okno. Takie kratki są łatwe w montażu i wyglądają bardzo estetycznie. Jeśli masz firanki to będą niemal niewidoczne! Zabezpieczenie jednego okna zestawem kratek, kosztuje nie więcej niż 50 zł. Czyli znów nie aż tak dużo, tym bardziej, że utrata zdrowia, a nawet życia przyjaciela będzie Cię kosztować więcej – nie tylko finansowo.