Gdy kot musi zostać sam – opieka w domu czy hotel dla zwierząt?

Nie każdy kot dobrze znosi podróże, nie zawsze zabranie kota ze sobą jest możliwe. Wakacyjny urlop, wyjazd służbowy czy pobyt w szpitalu to momenty, w których zostawienie kota w samego w domu może być koniecznością. Jak możesz sobie poradzić w tej sytuacji?

W zasadzie masz w tym momencie dwa wyjścia – hotel dla zwierząt albo opieka w domu. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Opieka w domu

Pozostawienie kota w domu, w znajomym mu środowisku, jest zawsze najlepszym wyjściem. Kot będzie czuł się bezpiecznie, co jest niezwykle ważne, bo koty to zwierzęta terytorialne! Zaopiekować się kotem może ktoś z rodziny lub przyjaciół, ale jeszcze lepszą opcją jest skorzystanie z usług petsittera. Dlaczego? Profesjonalny opiekun zna potrzeby kotów i wie jak się nimi właściwie zająć, zadba również o bezpieczeństwo zwierzaka, wyczyści kuwetę, pobawi się z kotkiem, umyje miski i nakarmi, a nawet poda leki, jeśli jest to konieczne. Catsitter wie też, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Ponadto profesjonalny opiekun bierze pełną odpowiedzialność za kota w każdym aspekcie!

Niezależnie od tego, czy kotem zaopiekuje się kuzyn, sąsiadka czy profesjonalny petsitter, trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Zostawiając kota pod opieką osoby z zewnątrz musisz zostawić:

 • odpowiednią ilość karmy i przysmaków
 • zapas żwirku, łopatkę do czyszczenia kuwety i worki na śmieci
 • zabawki dla kota
 • szczotki do pielęgnacji sierści
 • transporter w widocznym miejscu
 • namiary na weterynarza
 • leki, jeśli kot je otrzymuje
 • książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami

Warto też zadbać o przycięcie pazurków. Nie zapomnij uczulić tymczasowego opiekuna na kwestie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli taka osoba nie ma na co dzień do czynienia z kotami!

Petsitter w Bydgoszczy – sprawdź!

Hotel dla zwierząt

W przypadku kotów wybór hotelu dla zwierząt powinien być ostatecznością. Dla kota zmiana miejsca to zawsze duży stres, a w dodatku w hotelu jest pełno zapachów obcych zwierząt, więc Twój kot może czuć się niepewnie. Pobyt w hotelu to też większe ryzyko chorób, nawet jeśli zwierzak jest szczepiony.

Na hotel dla zwierząt powinny się decydować osoby, które nie mogą liczyć na pomoc zaufanej osoby lub profesjonalnego petsittera w swojej okolicy.

Bez wątpienia hotel jest dużo lepszym rozwiązaniem w przypadku psów niż kotów. Niemniej jednak jeśli zdecydujesz się na ten wariant bardzo dobrze sprawdź miejsce, w którym zdecydujesz się zostawić swojego pupila.

Wybierając usługi hotelu dla zwierząt:

 • zwróć uwagę na czystość miejsca, w którym przebywają koty
 • upewnij się czy kot będzie odizolowany od innych zwierząt (kontakt z nimi bez uprzedniej socjalizacji to ogromny stres)
 • sprawdź opinie o hotelu, zapytaj o rekomendowane miejsca weterynarzy, przyjaciół

Pamiętaj, że jeśli zwierzę doświadczy przeżyć, które dla niego będą traumatyczne, po powrocie do domu możesz liczyć się z konsekwencjami w postaci problemów behawioralnych.

Ceny za opiekę nad kotem

Koszt opieki nad kotem zależy przede wszystkim od lokalizacji i terminu oraz od tego, kto świadczy usługi. Realizowane przez wykwalifikowane osoby nie należą do najtańszych, ale to cena za wysoką jakość obsługi. Usługi wykwalifikowanego petsittera to koszt minimum 50 złotych za godzinę, pobyt w hotelu to kwota od 30 złotych za dobę. Musisz też brać pod uwagę spory wzrost cen przede wszystkim w czasie świąt Bożego Narodzenia, sylwestra, majówki i innych popularnych terminów. Jeśli interesują Cię te daty zrób rezerwację hotelu lub usług petsittera dużo wcześniej!

Formalności są ważne!

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na usługi hotelu dla zwierząt czy opiekę nad kotem przez catsittera pamiętaj, że profesjonaliści zawsze sporządzą z Tobą umowę. Umowa ta jest gwarantem bezpieczeństwa Twojego zwierzaka i właściwego wykonania usług. Nie bój się też prosić o relacje z opieki w postaci zdjęć i filmików – uczciwy, rzetelny wykonawca nie będzie miał nic przeciwko temu!