Okazuje się, że choroby alergiczne dotykają nie tylko nas ludzi, lecz również naszych futrzastych milusińskich. Koty mogą tak samo jak my cierpieć na alergie pokarmowe, astmę, atopowe zapalenie skóry czy też alergię kontaktową.
Tak naprawdę zachorować mogą wszystkie koty, aczkolwiek niektóre z ras mogą być genetycznie uwarunkowane do wystąpienia określonych typów alergii. I tak na przykład na alergię pokarmową cierpią najczęściej europejskie koty krótkowłose, natomiast na alergie słoneczne narażone są najbardziej koty o białym umaszczeniu futra. Z kolei koty rasy syjamskiej, tonkijskiej i abisyńskiej są predysponowane do alergii polekowych. W ich przypadku wiele leków podanych podskórnie może w miejscu iniekcji spowodować całkowitą utratę pigmentu.
Jak zdiagnozować czy kot cierpi na alergię?
Chcąc zdiagnozować alergię należy przede wszystkim skupić się na objawach, bowiem schorzenia o podłożu alergicznym manifestują się najczęściej dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, ale także objawami skórnymi i oddechowymi. Mogą one występować pojedynczo – wówczas diagnoza jest łatwiejsza. Ale zdarza się też, że mamy do czynienia z objawami mieszanymi, które dotyczą wielu układów. Kot narażony jest na szereg różnych alergenów pokarmowych i środowiskowych, w tym na grzyby pleśniowe, rośliny, jad pchli czy też roztocza. Uczulać mogą nawet poszczególne związki z materiałów, z których wykonane są kocie zabawki, miski, legowiska – słowem wszystko to, co znajduje się w jego bezpośrednim otoczeniu. Dlatego najważniejszy w procesie diagnozy w kierunku potencjalnej alergii staje się dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza.
Na jakie rodzaje alergii narażony jest nasz kot?
Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa – to najczęściej występujący problem u naszych milusińskich związany z predyspozycją genetyczną do reakcji nadwrażliwości na niektóre składniki pokarmowe. Koty mogą być uczulone na określony rodzaj białka zawarty np. w mięsie (kurczak, wieprzowina, wołowina), zbożach (pszenica, żyto), rybach czy też w jajkach. Mocno uczulająca może być także chemia spożywcza zawarta w karmie: konserwanty, barwniki, aromaty, zagęszczacze, emulgatory.
Początkowo nietolerancja pokarmowa może objawiać się silnym świądem w okolicach głowy i szyi, lekkim łupieżem, zmianami w postaci rumienia, grudek i strupków w wyniku drapania w/w okolic ciała. Stopniowo manifestuje się też w postaci luźnych i nieregularnych stolców, często zawierających domieszkę krwi.
Aby stwierdzić na co nasz kot jest uczulony należy stosować dietę eliminacyjną polegającą na karmieniu przez okres 12 tygodni określonym jednym źródłem białka zwierzęcego. Takiego, którego wcześniej nigdy nie jadł lub jadł najrzadziej. Po tym okresie można stopniowo wprowadzać składniki poprzedniej diety, ale włączając je pojedynczo celem stwierdzenia co też naszego zwierzaczka uczula.
Alergia kontaktowa
Alergia kontaktowa – występuje w momencie zetknięcia się z jakimś przedmiotem, na który akurat nasz kot jest uczulony. Objawy są najczęściej miejscowe i dotyczą fragmentu ciała, które miało bezpośredni kontakt z drażniącą substancją. Może to być reakcja na zabawkę, miskę czy też materiał, z którego wykonane jest np. legowisko.
Alergia na ukąszenia
Alergia na ukąszenia – to nadwrażliwość na ukąszenia owadów takich jak komary lub meszki. Pomimo, że ukąszenia mogą obejmować całe ciało kota, to objawy będą widoczne tylko w obrębie lusterka nosa i małżowin usznych, które to będą wyglądały jak wyjedzone.
Natomiast alergia na ukąszenia pcheł objawia się silnie swędzącymi zmianami zapalnymi z różnymi wtórnymi uszkodzeniami naskórka, strupami i wyłysieniami. Zmiany zazwyczaj obejmują głowę, szyję, grzbietową część okolicy lędźwiowo-krzyżowej, brzuszną część tułowia i tylno-środkową część ud.
Astma oskrzelowa
Astma oskrzelowa – występuje głównie u młodych kotów i tych w średnim wieku. Nie udało się stwierdzić do tej pory dokładnej przyczyny tej choroby, niemniej jednak podłoże alergiczne odgrywa tutaj ogromne znaczenie. Wszystkie potencjalne alergeny, jakie dostają się do dróg oddechowych, mogą wywołać nadmierną reakcję ze strony oskrzeli. Dym papierosowy, pył w kuwecie, lakiery do włosów, odświeżacze powietrza, roztocza kurzu domowego, naskórek ludzi oraz zwierząt, pyłki roślin, zimne powietrze – mogą stać się przyczyną astmy.
Objawy astmy rozwijają się powoli i są bardzo niespecyficzne. Początkowo występują sporadycznie ataki kaszlu, które łatwo pomylić z odruchami wymiotnymi. Kolejnym objawem może być kichanie, oddech może stać się z czasem przyspieszony i świszczący. W zaawansowanym stadium występują już problemy z oddychaniem i kot może zacząć oddychać przez otwarte usta.
W celu leczenia koniecznie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry – rzadko diagnozowane u kotów z powodu złożonego procesu. Leczenie skupia się na wyeliminowaniu czynnika uczulającego. Oprócz objawów skórnych (świąd, liszaje) występują także objawy ze strony układu oddechowego. Wszystko dlatego, że atopowe zapalenie skóry najczęściej wiąże się z alergenami wziewnymi.
Zapamiętaj!
Alergia jest wzmożoną reakcją systemu odpornościowego na zasadniczo neutralną substancję. W zależności od rodzaju alergii stosuje się różne formy leczenia, ale zawsze kluczowe jest wyeliminowanie czynnika alergizującego.