Czy behawiorysta pomoże?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o behawiorystach zwierząt. Wielu zetknęło się z tematem po raz pierwszy oglądając programy telewizyjne takie jak „Kot z piekła rodem” czy „Zaklinacz psów”. To w nich Jackson Galaxy, tudzież Cesar Milian, radzili sobie z niesfornymi zwierzakami. Czy to jednak medialne show czy rzeczywiście spotkanie z behawiorystą ma sens?

Wielu właścicieli kotów ma problem z ich niepożądanym zachowaniem. Sikanie poza kuwetą, agresja w stosunku do ludzi lub innych zwierząt, lęk, nadmierna aktywność nocna, przesadna wokalizacja to trudności, z którymi opiekunowie kotów nie potrafią sobie poradzić. Czy behawiorysta pomoże z takimi problemami?

Behawiorysta – czy warto?

Behawiorysta od kotów skutecznie rozwiąże wiele kocich problemów. Rozczarują się jednak ci, którzy oczekują, że wezwany do kota specjalista machnie różdżką i zadzieje się magia. Co więc może zrobić behawiorysta? Na czym polega jego pomoc? Koci psycholog przede wszystkim szuka przyczyny niepożądanego zachowania i proponuje rozwiązania, które pozwalają wyeliminować uciążliwy problem. Wachlarz jego możliwości jest dość spory. Od modyfikacji środowiska, tak by otoczenie spełniało potrzeby gatunkowe kota, przez odwrażliwianie na bodźce, terapię przez zabawę, masaże relaksujące, po farmakoterapię. Behawiorysta dla kota podpowie też jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki, jak przygotować kota na przyjście na świat dziecka, jak poradzić sobie ze stresem w gabinecie weterynaryjnym, jak zrozumieć jego potrzeby itp. Właściciele kota uzyskają również wskazówki: jak żywić zwierzaka, jak sprawić, by kot pił więcej wody i jak zachować u mruczka zdrową sylwetkę. Dowiedzą się też jak właściwie interpretować zachowanie pupila i sygnały, które wysyła.

Behawiorysta do kota ustala program terapii, która pomoże opiekunom wyeliminować lub zredukować do minimum niepożądane zachowania kota oraz zadbać o jego dobre samopoczucie i zdrowie. Jednak to właśnie od właścicieli zwierzaka zależy czy wdrożą porady w życie i konsekwentnie będą się do nich stosować. Tylko to gwarantuje sukces!

Spotkanie z behawiorystą – jak wygląda?

Być może rozważasz spotkanie z behawiorystą od kotów i zastanawiasz się czego możesz się spodziewać. Każda konsultacja składa się z dwóch etapów. Pierwszy to szczegółowy wywiad z opiekunami kota oraz obserwacja mruczka w jego naturalnym środowisku. Zoopsycholog bierze pod lupę przeszłość zwierzaka, typowe zachowania, stan zdrowia, rytm dnia, relacje kota z opiekunami i innymi zwierzakami oraz wiele innych czynników. Jeśli konsultacja behawioralna przebiega zdalnie, warto dostarczyć specjaliście filmiki, które pokazują zachowanie kota w typowych sytuacjach oraz zdjęcia, które przedstawiają kocie środowisko, w tym kuwety, drapaki, legowiska. Na podstawie wywiadu z właścicielem, obserwacji oraz wiedzy na temat kociej psychologii, behawiorysta ustala plan terapii i odpowiada na nurtujące opiekunów kotów pytania.

Czasem jednym z zaleceń jest wizyta u weterynarza i wykonanie wskazanych badań. Nie warto tego lekceważyć, bo często sikanie poza kuwetą, agresja czy stan lękowy, mogą być sygnałem problemów zdrowotnych. Co ciekawe, ogromną przewagą behawiorysty od kotów w porównaniu z lekarzem weterynarii jest fakt, że obserwuje kota w naturalnym otoczeniu. Dzięki temu może zauważyć symptomy choroby, które kot w lecznicy maskuje ze względu na stres. Poza tym konsultacja behawioralna trwa zazwyczaj dłużej niż zwyczajna wizyta u weterynarza, więc więcej kwestii można omówić.

Zatem czy behawiorysta pomoże? Tak, o ile jesteśmy zdeterminowani, by pracować ze swoim zwierzakiem. Trzeba pamiętać, że często proces jest długotrwały, a efektów nie zauważmy od razu, choć zdarzają się miłe niespodzianki. Niemniej jednak, każdy komu zależy na dobru zwierzaka, powinien rozważyć spotkanie z behawiorystą. Niejednokrotnie kot cierpi, a wspólnie można temu zaradzić!

Koci behawiorysta – Bydgoszcz, Toruń

Koci behawiorysta – Gdańsk, Gdynia, Sopot

Behawiorysta – cennik

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów. Ceny za konsultacje behawioralne zależą od lokalizacji i od kwalifikacji danego specjalisty. Ceny usług behawioralnych zaczynają się od 150 zł za spotkanie. Oczywiście trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami za dojazd jeśli mieszkamy poza dużymi aglomeracjami miejskimi. Z kolei konsultacja zdalna to kwota od 100 zł. Najwięcej zapłacimy oczywiście w Warszawie, a także za konsultacje przeprowadzane przez behawiorystów, którzy są jednocześnie lekarzami weterynarii. W takim wypadku można się liczyć z kwotą nawet 300-400 zł za spotkanie.

Na szczęście w większości przypadków jedno spotkanie wystarcza, by rozwiązać problem z zachowaniem pupila. Ponadto po konsultacji możemy liczyć na dalsze wsparcie behawiorysty od kotów, który monitoruje postępy. W razie konieczności specjalista modyfikuje zalecenia, tak aby osiągnąć jak najlepszy efekt.