Jak założyć dom tymczasowy dla kotów?

Tworząc dom tymczasowy można uratować wiele zwierzęcych istnień. Wystarczy otworzyć przed potrzebującymi pomocy kotkami swoje serca i domy.

Czym jest dom tymczasowy dla kota?

Dom tymczasowy dla kota to nic innego jak prywatne mieszkanie, w którym zwierzak przebywa do czasu znalezienia stałego miejsca zamieszkania. Pod opieką dobrych ludzi koty wracają do zdrowia i uczą się życia z człowiekiem. A co najważniejsze dom tymczasowy jest dla nich ratunkiem przed ogromnym stresem, jakiego doświadczają w schronisku. To właśnie on zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa. To szansa dla kotów na normalne życie.

Zalety domu tymczasowego

Tymczasowi opiekunowie obejmują kota troskliwą opieką, dzięki której mruczek odzyskuje siły, uczy się dobrych manier, niekiedy przechodzi trening czystości i oczywiście nawiązuje relacje z domownikami oraz z innymi zwierzętami. W ten sposób kotek znacznie zwiększa swoje szanse na adopcję!

Prowadzenie domu tymczasowego to też korzyści dla ludzkiej psychiki. Koci opiekunowie robią coś co daje im ogromną satysfakcję. Dzięki temu mają poczucie, że są potrzebni, że robią coś dobrego i że mają cel w życiu.

Czy każdy może stworzyć dom tymczasowy?

Teoretycznie dom tymczasowy dla kotów może stworzyć każdy, kto chce pomagać i jest wrażliwy na los zwierząt. Jednak decyzja powinna być przemyślana, bo tworząc azyl dla zwierząt bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność. Odpowiedz sobie na poniższe pytania.

  • Czy masz odpowiednie warunki mieszkaniowe?
  • Czy masz czas na opiekę nad zwierzakami?
  • Czy psychicznie poradzisz sobie z kotami mającymi rozmaite problemy?
  • Czy wszyscy domownicy zgadzają się na stworzenie domu tymczasowego?
  • Czy jesteś przygotowany na ewentualne szkody wyrządzone przez zwierzęta?
  • Czy poradzisz sobie emocjonalnie, gdy kota trzeba będzie oddać do nowego domu?

Jak zostać domem tymczasowym dla kotów?

Jeśli podejmiesz decyzję o stworzeniu domu tymczasowego musisz się zgłosić do wybranego stowarzyszenia opieki nad zwierzętami w swojej okolicy. Podczas spotkania zostaniesz zapytany o warunki lokalowe, o doświadczenia w opiece nad zwierzętami, o to iloma zwierzętami możesz się zająć i wiele innych szczegółów. Dowiesz się też, jakie wymagania ma konkretna organizacja i na jakie wsparcie możesz liczyć. Poznasz również obowiązujące zasady w kwestii finansów. Oczywiście koszty utrzymania zwierzaków ponosi fundacja, ale forma rozliczeń zależy od konkretnej organizacji. Niektóre fundacje organizują szkolenia dla tymczasowych opiekunów, w trakcje którego uczą się oni jak postępować ze zwierzakami ze schroniska. Po dokonaniu formalności pozostaje już tylko czekać na zwierzaki, którymi będziesz się mógł zaopiekować!