Dla każdego miłośnika kotów, zadowolenie jego mruczących przyjaciół to priorytet. Jednym z najlepszych sposobów, by sprawić kotom przyjemność i zadbać o ich samopoczucie, jest podawanie przysmaków. Tylko jakie smaczki podawać kotom, by było pysznie i zdrowo? Jak to robić i kiedy? O tym w niniejszym artykule!
Jakie przysmaki dla kotów kupować?
Podawanie przysmaków jest świetnym sposobem na urozmaicenie codziennej diety i wzbogacenie jej o cenne składniki odżywcze. Dlatego warto kupować takie produkty, które nie tylko są pyszne, ale też dostarczają zwierzakom korzyści zdrowotnych. Do wyboru są między innymi przysmaki dentystyczne, smakołyki poprawiające kondycję skóry i sierści oraz przysmaki odkłaczające. Najlepiej sprawdzą się te, które są w pełni naturalne, przygotowane z dobrej jakości mięsa, a przy tym niezawierające zbóż, sztucznych aromatów i substancji wabiących oraz konserwantów.
Oczywiście, nawet jeśli wybierzesz przysmaki o dobrym składzie, musisz pamiętać, że powinny być one jedynie uzupełnieniem diety kota. Przyjmuje się, że smaczki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Zatem umiar to klucz do utrzymania zdrowej diety kota.
W jaki sposób podawać przysmaki, by sprawić kotom najwięcej frajdy?
Przysmaczki możesz podawać kotu z ręki lub bezpośrednio do miseczki. Jednak dużo więcej przyjemności sprawisz swojemu pupilowi wtedy, gdy będzie musiał zapracować na swoją nagrodę. Możesz na przykład nauczyć swojego zwierzaka prostych sztuczek, takich jak podawanie łapy lub siadanie na komendę. Możesz też pochować przysmaki w różnych miejscach, tak aby kot, eksplorując przestrzeń, od czasu do czasu znajdował na swojej drodze małe przekąski.
Ciekawym wariantem jest także ukrywanie przysmaków we wszelkiego rodzaju zabawkach interaktywnych, które aktywizują koty fizycznie i umysłowo. Wśród nich są maty węchowe, labirynty na karmę, maty do lizania i inne zabawki na przysmaki.
Dlaczego warto podawać kotu przysmaki?
Przysmaki pomagają w budowaniu właściwych nawyków i utrwalaniu pożądanych zachowań, wzmacniają więź kota z opiekunem, pobudzają zmysły kota, motywują kota do aktywności umysłowej i fizycznej, a do tego wzbogacają dietę o wartościowe składniki odżywcze. Ponadto różnorodność smaków i konsystencji jest dla kotów bardzo atrakcyjna i stymulująca, dlatego nie warto ograniczać się do jednego rodzaju karmy podawanej na co dzień.
Polecane przysmaki dla kotów
W sklepach zoologicznych można znaleźć ogromne ilości przysmaków dla kotów. Wiele z nich to bardzo dobre, godne polecenia produkty. Niestety nie wszystkie smaczki, pomimo gorących zapewnień producentów, są zdrowe dla zwierzątek. Wiele z nich ma w składzie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, zboża, mleko i nabiał, cukier, konserwanty, sztuczne barwniki i substancje zapachowe, czyli wszystko to, czego unikamy w odżywaniu kotów. Co najgorsze, są to składniki, które szybko uzależniają kota i sprawiają, że mruczek nie chce później jeść zdrowszej karmy. Dlatego najlepiej ich unikać za wszelką cenę.
Przysmaki dla kotów – ranking
Poniżej znajdziesz listę najlepszych i najgorszych przysmaków, które są powszechnie dostępne w internetowych i stacjonarnych sklepach zoologicznych.
Najlepsze przysmaki dla kotów
Przysmaki, którymi możesz śmiało uzupełniać dietę swojego pupila mają krótki, prosty skład, są świeże i smakowite. Oto jedne z najlepszych propozycji:
- Cosma Snackies
- liofilizowane przysmaki ze 100% mięsa,
- bez substancji konserwujących, barwiących i wabiących,
- szeroki wybór smaków,
- doskonale nadają się do podawania na matach węchowych, w labiryntach na karmę i kocich łamigłówkach,
- Catz Finefood Meatz
- 98% czystego mięsa i żadnych dodatków w postaci cukru czy glutenu,
- mięsne paseczki zawierają jedno źródło białka, dzięki czemu nadają się dla kotów z alergią pokarmową,
- dostępne w licznych wariantach smakowych,
- idealne do zabawek na przysmaki,
- Wild Freedom RAW
- liofilizowane serca drobiowe, płuca jagnięce i wątróbki wołowe,
- bez zbóż, konserwantów i zbędnych dodatków,
- nadają się do podawania w labiryntach na karmę, matach węchowych i innych zabawkach na przysmaki,
- Applaws Cat
- rybne polędwiczki z tuńczyka, łososia i makreli,
- bezzbożowe, bez dodatku cukru, konserwantów, barwników i substancji aromatycznych,
- świetne jako przekąska, również w przypadku kotów z nietolerancją niektórych składników karm,
- Almo Nature Green Label Mini Food
- filety z kurczaka lub tuńczyka,
- bez konserwantów i sztucznych dodatków,
- doskonałe jako lekka przekąska między posiłkami,
- Samo Mięso
- naturalne, suszone w niskiej temperaturze smaczki z mięsa,
- bez ulepszaczy, wypełniaczy ani wzmacniaczy smaku,
- bardzo dobre między innymi dla kotów na BARFnej diecie,
- duży wybór smaków,
- Milord
- 100% suszonego mięsa,
- bez dodatku barwników, konserwantów oraz wzmacniaczy smaku i aromatu,
- dostępne w wielu wariantach smakowych,
- Inaba Churu
- przysmaki o kremowej konsystencji,
- niskokaloryczne, bezzbożowe, bez konserwantów i sztucznych dodatków,
- idealne do stosowania wraz z matami do lizania.
Najgorsze przysmaki dla kotów
Wśród najgorszych przysmaków znajdują się wyroby takich marek jak:
- Whiskas,
- Sheba,
- Dreamies,
- GimCat,
- Vitakraft,
- Purina Felix.
Choć produkty tych marek nie należą do najtańszych, to mają naprawdę niewiele do zaoferowania. Często ich skład jest na tyle kiepski, że ich producenci nie podają informacji na opakowaniu, z czego dane smaczki zostały wyprodukowane! Takie przysmaki uzależniają, powodują reakcje alergiczne, przyczyniają się do otyłości i wielu innych chorób. Dlatego przed zakupem przysmaków zawsze sprawdzaj etykiety i skład produktu. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa smaczków dla Twojego kota, skonsultuj się z dietetykiem zwierzęcym lub z weterynarzem, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb zdrowotnych Twojego futrzanego przyjaciela.