Marzec – akcja sterylizacja!

Pierwsze promienie słońca, soczysta zieleń, śpiew ptaków to dla nas nieomylne oznaki upragnionej wiosny. Dla nas to czas kiedy z ulgą zrzucamy z siebie ciepłe ubrania i ciężkie obuwie, ciesząc się coraz dłuższymi i cieplejszymi dniami. Dla kotów dłuższe dni to sygnał do rozpoczęcia kocich amorów.

Kocie amory

Wydawać by się mogło, że wiosna i miłość pięknie ze sobą współgrają. Jednak w przypadku kotów sprawa nie jest taka oczywista. Kocie zachowania, które możemy zaobserwować podczas marcowania niestety niewiele mają wspólnego z romansowaniem. Kocury zaciekle walczą ze sobą o względy kotek. Kocice są kryte wielokrotnie, często przez różne osobniki. W dodatku każda kopulacja jest bolesna dla kotki, co powoduje, że po akcie kocica rzuca się z pazurami na swojego partnera.

A co z kotami, które przebywają cały czas w domu? Niekastrowane kocury intensywniej znaczą teren moczem, co jest kłopotliwe dla ich opiekunów, a do tego szukają okazji do ucieczki. Z kolei niekastrowane kotki przechodzą męczące, często wielokrotne ruje.

A to nie koniec problemów!

Jeśli dojdzie do zapłodnienia, kotkę czeka czas ciąży, porodu i odchowania kociąt. Z tym jednak jest nielekko. Śmiertelność wśród kociąt nie otoczonych ludzką opieką jest ogromna! W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia, ginie z różnych przyczyn, aż 75% kociąt*!

Dlatego jedynym racjonalnym sposobem zapobieganiu nadmiernemu rozmnażaniu się zwierząt jest powszechna kastracja. Sterylizując zwierzęta zapobiegamy ich nadpopulacji, bezdomności, masowej śmierci, a nawet przypadkom bestialskiego uśmiercania zwierząt!

Dowiedz się więcej o zabiegu kastracji!

Ogólnopolska Akcja Sterylizacji

Kastracja jest zabiegiem dość łatwym i nie powodującym komplikacji. Nie jest też procedurą szczególnie drogą, ale jeśli mimo to finanse są przeszkodą, to warto skorzystać z pomocy lecznic weterynaryjnych biorących udział w corocznej Ogólnopolskiej Akcji Sterylizacji. Zabieg nie będzie całkowicie bezpłatny, ale można liczyć na dużo niższe ceny. To dobre rozwiązanie dla tych, których na co dzień nie stać na przeprowadzenie kastracji kota lub psa. W akcji bierze udział ponad 500 klinik weterynaryjnych, więc z pewnością każdy może znaleźć taką lecznicę w swojej okolicy. Szczegóły można znaleźć na stronie www.akcjasterylizacji.pl

*Andrzej Max Koty – położnictwo i rozród, Łódź 2010, s. 117